5 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię Kaszubską

Kaszuby są bez wątpienia jednym z najciekawszych regionów w Polsce. Ich ważną częścią jest Szwajcaria Kaszubska, czyli okolice Kartuz, Żukowa i Sierakowic. Nazwa w tym przypadku zdecydowanie nie jest przypadkowa, ponieważ lokalne krajobrazy rzeczywiście mogą kojarzyć się ze Szwajcarią. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na urlop do tej części Polski.

Malownicze krajobrazy

Na terenie Szwajcarii Kaszubskiej na turystów dosłownie na każdym kroku czekają zapierające dech w piersiach krajobrazy. Liczne jeziora, wzgórza, rzeki i lasy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego są prawdziwym rajem dla fanów wypoczynku na łonie natury i zapalonych fotografów. Szwajcaria Kaszubska to także malownicze wioski i miasteczka, które ze względu na swoją tradycyjną zabudowę i otaczającą przyrodę przyciągają turystów z całego świata.

Bogata kultura

Urlop w Szwajcarii Kaszubskiej to także świetna okazja do zanurzenia się w kaszubskim folklorze. Wyjątkowe tradycje i bogata kultura tego regionu są obecnie w niemal każdym miejscu. Z pewnością przypadną do gustu osobom, które cenią sztukę ludową i rękodzieło. Ponadto odkrywanie lokalnych zwyczajów może dostarczyć mnóstwo rozrywki zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W okolicy często są organizowane festiwale i imprezy kulturalne, podczas których można na żywo zetknąć się z kaszubskim folklorem. Ciekawym doświadczeniem może być również kontakt z językiem kaszubskim.

Ciekawa historia

Oprócz pięknych krajobrazów i niezwykłej kultury Szwajcaria Kaszubska może pochwalić się ciekawą i bardzo bogatą historią. Archeolodzy odkryli na tym terenie ślady cywilizacji pochodzące już z okresu neolitu. Tak długie dzieje regionu sprawiają, że w okolicy nie brakuje zabytków. Wycieczki objazdowe często odwiedzają takie miejsca jak np. Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie, Wiatrak w Ręboszewie czy też Muzeum Kaszubskie.

Smaczna Kuchnia

Bogata kultura Szwajcarii Kaszubskiej jest widoczna również w jej kuchni. W samym sercu Kaszub można delektować się regionalnymi przysmakami, które często są dostępne tylko w tej części kraju. Podczas wakacji na pewno warto spróbować takich dań jak zupa dziadówka, racuchy ruchanki czy też kultowy śledź po kaszubsku. Ponadto w sezonie letnim można rozkoszować się smakiem świeżych truskawek kaszubskich.

Turystyka dla każdego

Jedną z największych zalet Szwajcarii Kaszubskiej jest bez wątpienia jej różnorodność. W tym regionie każdy turysta znajdzie coś dla siebie, a urlop można zaplanować dosłownie o każdej porze roku. W okolicy są dostępne taksówki z fotelikiem, dzięki czemu popularne atrakcje turystyczne można odwiedzić nawet z małym dzieckiem. Ponadto w Szwajcarii Kaszubskiej nie brakuje malowniczych szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Mnóstwo frajdy może dostarczyć również wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku z domem do góry nogami i najdłuższą deską świata.

Kategoria: informacje, turystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *