Będąc w Brukseli, zobacz to

Wśród wielu miast, które można zwiedzić podczas wakacyjnego urlopu, coraz częściej wybiera się Brukselę, która zdaje się być nadal tajemnicza, choć położona w Europie. Odpowiadając sobie na pytanie: „Bruksela co warto zobaczyć?”, warto zacząć można od miejsc, które najbardziej interesują.

Historia i ciekawość

Choć to miasto ważne dla Unii Europejskiej, turystów przyciąga wieloma interesującymi miejscami.

  1. Atomium przyciąga do siebie nie tylko miłośników fizyki, ale też sztuki, bowiem jest to nic innego, jak monumentalny model kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy. Powstał na potrzebny Wystawy Światowej w 1958 roku i stanowi niezwykły hołd dla belgijskiego przemysłu. Symbolizuje szybki rozwój przemysłu ciężkiego. Model ten na stałe wpisał się w podmiejski krajobraz Brukseli, stając przy tym jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.
  2. Mont des Arts – Wzgórze Sztuki rozpościera się między zabytkowym centrum a pałacem królewskim i jest dzielnicą artystyczną założoną przez króla Leopolda II. Mieści się tu Królewska Biblioteka Belgii, w której zwiedzić można Librarium – wystawę prezentującą historię książki, na którą to wstęp jest bezpłatny.
  3. Parc de Bruxelles – zwany także Warandepark – to plac, na którym można odpocząć z dala od zgiełku. Na jego terenie przetrwało kilka zabytków z XVIII wieku, między innymi Teatr Królewski, który działa po dziś dzień.
  4. Pałac Sprawiedliwości był swego czasu największym budynkiem na świecie, mając 26 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Nie jest możliwe wejście do środka, ale można z pobliskiego tarasu widokowego spojrzeć na miasto z innej perspektywy.
  5. Maison des Ducs de Brabant to monumentalna budowla z XIX wieku, która powstała po połączeniu siedmiu przylegających do siebie, odrębnych kamienic. Posiada kilka ciekawych detali architektonicznych, takich jak popiersia książąt Brabancji czy półokrągły, płaskorzeźbiony tympanon.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *