Bursztynowy szlak

Szlak Bursztynowy to historyczna droga handlowa. Łączyła ona dwa ważne gospodarczo akweny wodne – Adriatyk, będący częścią Morza Śródziemnego i Morze Bałtyckie. Szlak ten prowadził kupców, którzy handlowali tym, co było bardzo cenne na ziemiach północy – bursztynem. Stąd wzięła się nazwa.

Bursztyn był bardzo drogocennym surowcem – robione z niego były piękne ozdoby i gadżety. Zarówno ludy celtyckie jak i rzymianie zajmowali się wymianą handlową tego dobra. Bursztynowy szlak nie od samego początku prowadził do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Warto mieć na uwadze, że nie stanowił on jednej niezmiennej linii komunikacyjnej. Mówiąc o Bursztynowym Szlaku mamy na myśli raczej obszar określający w przybliżeniu tereny na jakich dokonywano handlu. Najpierw pośrednictwem w sprzedaży bursztynu zajmowali się Celtowie. To od nich Rzymianie nabywali ten piękny biżuteryjny kamień. Oczywiście handel wymienny między narodami sprawiał, że produkty popularne w Starożytnym Rzymie docierały na północ Europy i były szerzej dostępne. Później Rzymianie sami organizowali już olbrzymie zorganizowane wyprawy po bursztyn, co zostało historycznie udokumentowane.

Na ziemiach polskich istnieje wiele muzeów, gdzie możemy zobaczyć monety, ozdoby, czy inne przedmioty, które przywozili ze sobą Rzymianie, aby wymieniać je na bursztyn. Największy rozkwit handlu bursztynem miał miejsce w III wieku naszej ery. Już w drugiej połowie następnego wieku nie był to bardzo popularny przedmiot wymiany. Istnienie Bursztynowego szlaku jest nieodłącznie związane z historią Polski. Choć wtedy nasza państwowość dopiero się kształtowała, to trasa ta przecinała obecny obszar naszego kraju. Początek Bursztynowego szlaku miał miejsce w Akwilei – mieście leżącym w ówczesnym Cesarstwie Rzymskim na wybrzeżu Adriatyku.

Przebiegał przez teren wielu dzisiejszych europejskich krajów: Włochy, Austrię, Węgry, Słowację, Czechy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Rosję. Na terenie Polski, przyjmuje się, że szlak przebiegał przez miasta takie jak Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Żnin, Bydgoszcz, Świecie, oraz Pruszcz Gdański. Jest to trasa wytyczona na podstawie wykopalisk archeologicznych, które pozwoliły określić obecność kupców rzymskich na tych terenach. Bursztynowy Szlak nie kończył się na terenach dzisiejszego Gdańska, ale obejmował niemal całe wschodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *