Chorwacja z małym dzieckiem.

Świeżo upieczeni rodzice często stoją przed dylematem czy zabierać małe dzieci na urlop poza granice Polski. Zastanawiają się czy spędzić wypoczynek urlopowy korzystając z uroków naszego pięknego kraju, czy może jednak wybrać się na południe Europy i zażyć relaksu w towarzystwie pięknej słonecznej pogody. Bo właśnie pogoda, słońce oraz ciepła woda do kąpieli składnia nas do wyjazdu poza granice naszej rodzimej ziemi. Gdzie zatem wyjechać z małym dzieckiem? Może popularna wśród naszych rodaków Chorwacja? Sprawdźmy jak zorganizować wyjazd z małym dzieckiem aby i dla nas i naszego bobasa był to udany wypoczynek?

Chorwacja z małym dzieckiem. Gdzie jechać?

Decyzja zapadła. W tym roku, kierunek Chorwacja. Z małym dzieckiem wyjazd wymaga innej organizacji podróży i dobrze gdy jest wcześniej zaplanowany. Wybierając nasze własne auto możemy zabrać ze sobą wiele niezbędnych rzeczy, których nie zabierzemy np. do samolotu. Zatem sprawdźmy gdzie najlepiej pojechać na naszą pierwszą podróż do Chorwacji z małym dzieckiem. Najkrótsza droga wiedzie na północ Chorwacji do kurortów w okolicach Rijeki i Puli. Wybranie tego regionu na wypoczynek u naszych południowych sąsiadów pozwoli nam dotrzeć do celu z środka Polski w czasie krótszym niż 12 godzin. Jest to o tyle istotne, iż przy sprawnej organizacji wyjazdu nie będziemy musieli zatrzymywać się na nocleg tranzytowy.

Chorwacja z małym dzieckiem. Kiedy wyjechać?

Sezon turystyczny w Chorwacji trwa od początku maja do końca października. Przy wyjeździe z mały dzieckiem dobrym terminem będzie czerwiec lub wrzesień. Dlaczego? W tym okresie temperatura powietrza jest już znacznie wyższe niż w Polsce ale nadal znośna. Druga rzecz to o wiele mniejszy ruch turystyczny dzięki czemu łatwiej będzie wybrać ciekawą kwaterę, blisko placu zabaw, z wszelkimi udogodnieniami dla najmłodszego członka naszej wyprawy.

Chorwacja z małym dzieckiem. Co zabrać ze sobą?

Temat rzeka, gdyż każdy kto chociaż raz jechał z niemowlęciem nawet na krótki wyjazd dobrze wie, że 70% bagaży dotyczy właśnie naszego malucha. Rzeczy istotne w pierwszej kolejności, które dadzą nam komfort psychiczny to: karta EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia. Chorwacja będąca w Unii Europejskiej zapewni nam możliwość leczenia nawet poważnych przypadków a dodatkowe ubezpieczenie uchroni nas przed ewentualnymi kosztami transportu medycznego czy ratownictwa. Przejdźmy zatem do konkretów i wypiszmy niezbędne elementy naszej wyprawy do Chorwacji z małym dzieckiem:

– wózek (gondola lub spacerówka) i parasolka oraz siatka zabezpieczająca przed owadami,
– kremy z filtrem najlepiej 50+ oraz kremy na odparzenia,
– czapeczki, daszki na głowę,
– poduszka pod głowę do jazdy w foteliku,
– zestaw pieluch i chusteczek,
– podstawowe leki przeciwgorączkowe, elektrolity, plastry i bandaże,
– przewiewne sandałki i butki do moczenia nóg w wodzie,
– pływaczki, baseniki i wszelkiej maści zabawki, książeczki, klocki,
– obiad ki, kasza, mleko modyfikowane, musiki,
– dowód osobisty bądź paszport dla dziecka.
Wiele z tych rzeczy bez problemu kupimy w Chorwacji ale mając swoje w zapasie unikniemy zbędnego szukania i przepłacania na miejscu.

Chorwacja z małym dzieckiem. Jak jechać i zaplanować podróż?

Przed wyjazdem dobrze jest zakupić w miejscowym PZM-ocie winiety, które pozwolą nam na bez stresowe korzystanie z płatnych dróg w Czechach, Austrii i Słowenii. Druga rzecz, to dobrze wyposażyć samochód we wszelkie niezbędne rzeczy typu: ładowarki USB, rolety przeciwsłoneczne, kamizelki odblaskowe, zapasowe żarówki i bezpieczniki. Sam wyjazd najlepiej zaplanować tak by większość podróży nasz mały kompan przespał. Zatem możemy wyjechać późnym wieczorem lub skoro świt. Należy pamiętać aby regularnie się zatrzymywać, tak by nasze dziecko mogło odpocząć, od pozycji w foteliku samochodowym. Dobrze jest wykonać przynajmniej 30 minutowy postój co 2,5 godziny. Częste postoje wydłużą nam podróż ale też pozwolą bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

Wyjazd, czas start. Kierunek Chorwacja, z małym dzieckiem.

Chorwacja to piękny kraj, ze wspaniałymi plażami i cudowną pogodą. Od kilku lat nasi bałkańscy sąsiedzi są w Unii Europejskiej zatem przekraczanie granic jest bezproblemowe a ewentualne leczenie możliwe za pomocą karty EKUZ. Dobrze zaplanujmy naszą podróż, spakujemy się i bez obaw ruszajmy w podróż. Nasz najmłodszy kompan większość trasy prześpi a na miejscu będzie mógł tak jak my korzystać z uroków tego sympatycznego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *