Co oferuje park narodowy Grenlandii?

Ludzie uwielbiają podróżować do ciepłych krajów. To zrozumiałe. Szczególnie gdy pochodzimy z rejonów, gdzie zimy są mroźne. W ciepłych miejscach możemy odpocząć, zrelaksować się, no i oczywiście poopalać. Ale czy ktoś myślał kiedykolwiek, aby zwiedzić Grenlandię? Zapewne nie, bo tam jest dość zimno. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co oferuje park narodowy Grenlandii.

Wszystkie informacje o parku narodowym w Grenlandii

Warto zacząć od tego, iż spora część ludzi w ogóle nie zdawała sobie sprawy z tego, iż na Grenlandii znajduje się jakikolwiek Park. Wszystko dlatego, że kojarzą się one głównie z lasami czy górami. W tym miejscu chroni się głównie lód. Jest to oczywiście największy park narodowy na świecie, który znajduje się na terenie północno-wschodniej Grenlandii. Ważne jest to, iż nie jest parkiem nowym, ponieważ został on założony już 22 maja 1974. Jednak dopiero od roku 1988 został powiększony do obecnych rozmiarów. Jest to sporych rozmiarów miejsce, ponieważ posiada aż 972000 km². To bardzo dużo jak na Park. Jednak nie znajdziemy tam w ogóle turystów. Tylko naukowcy mają tam wstęp. Aby go zwiedzić musimy mieć pozwolenie Ministra Środowiska. Warto dodać iż w 1977 roku Park ten został uznany za międzynarodowy rezerwat biosfery UNESCO. Na pewno część ludzi zadaje sobie pytanie po co na Grenlandii park, skoro i tak tam nie ma turystów. Otóż został on stworzony głównie do ochrony zwierząt polarnych, których środowisko ulega zniszczeniu. A wszystko przez zmiany klimatyczne. Obszar ten leży w strefie klimatu polarnego. W lato temperatura wynosi tam -3 stopnie Celsjusza. Zaś w zimę -36 stopni Celsjusza. Pada tam wyłącznie śnieg. Prawie w ogóle nie ma tam roślinności. Jedynie mchy i porosty. A zwierzęta, jakie można spotkać? Oczywiście należą do nich między innymi: niedźwiedzie polarne, lisy polarne, gronostaje, lemingi czy narwale. Grenlandia nie ma mieszkańców, którzy mogliby tam zamieszkać na stałe. Głównie na terenie parku można zobaczyć Lądolód grenlandzki. Warto dodać kilka ciekawostek na temat tego miejsca:

  1. Grenlandia ma trzykrotnie większą powierzchnię od Polski,
  2. Był pierwszym Parkiem utworzonym w Danii,
  3. W zimę mieszka tam około 30 badaczy i 100 psów,
  4. Grenlandia uznawana jest przez niektórych za największą wyspę na świecie,
  5. Zajmuje ona 9 miejsce wśród największych obszarów chronionych na świecie,

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż Grenlandia jest bardzo ciekawym miejscem. Jednak dobrze, że jest niedostępna dla turystów, bo nie wiadomo jak by wyglądał tam klimat.

Warto na taki wypad zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt turystyczny odwiedzając na sklep bushcraftowy Leśni Ludzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *