W obecnych czasach niezwykle ważne jest nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji – tego wymaga współczesny rynek pracy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na różnego rodzaju studia podyplomowe, w studiowanej dotychczas dziedzinie lub wręcz z zupełnie innej branży. Czy warto zdecydować się na „podyplomówkę”? Co dają tego typu studia?
Studia podyplomowe – z czym się to wiąże?
Studia podyplomowe są formą kształcenia wyższego, przeznaczoną zarówno dla absolwentów studiów magisterskich, jak i osób ze stopniem licencjata bądź inżyniera. Ta potocznie zwana „podyplomówka” stanowi wspaniałe rozwiązanie dla osób czujących niedosyt po zakończeniu edukacji, pozwalając poszerzyć swoją wiedzę lub zdobyć nowe informacje. Tego typu studia wychodzą również naprzeciw wymaganiom obecnego rynku pracy, gdyż absolwenci ze stopniem licencjata bądź magistra często nie mają odpowiedniego doświadczenia i umiejętności do podjęcia pracy w zawodzie. Studia podyplomowe umożliwiają nabycie koniecznych kompetencji, a także bardziej specjalistycznej wiedzy przydatnej w pracy.
Jakie korzyści wiążą się ze studiami podyplomowymi?
Bogata oferta studiów podyplomowych sprawia, że każdy absolwent studiów I lub II stopnia może nabyć szczegółową, praktyczną wiedzę z interesującej go dziedziny. Jest to szczególnie pożądane na współczesnym rynku pracy, gdzie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnych obszarów. Podyplomówka pozwala na uzyskanie nowych kompetencji i uprawnień w stosunkowo krótkim czasie – na ogół nauka trwa 2-4 semestry, podczas których wiedza jest przekazywana w bardzo intensywny sposób. Dodatkowym atutem tych studiów jest kadra akademicka w postaci osób praktykujących daną dziedzinę i posiadających fachową wiedzę, którą przekazują w efektywny sposób.
Studia podyplomowe znacznie zwiększają wartość kandydata w oczach osób rekrutujących do danego zawodu. Dział HR znacznie przychylniej patrzy na absolwentów posiadających specjalizacje i konkretne uprawnienia po podyplomówkach, niż na osoby jedynie ze stopniem inżyniera, licencjata czy nawet magistra. Tego typu studia pozwalają również na szybkie przebranżowienie w razie potrzeby i zmianę zawodu w stosunkowo krótkim czasie.
Obecnie wiele uczelni, w tym Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych, oferuje studia podyplomowe całkowicie w formie zdalnej. Pozwala to na dodatkowe zaoszczędzenie czasu i naukę w komfortowych warunkach, nawet dla osób pracujących na pełen etat. Takie kształcenie w niczym nie ustępuje formie stacjonarnej pod względem nabywanych umiejętności i kompetencji.
Studia podyplomowe dla nauczycieli
Z różnego rodzaju studiów podyplomowych mogą szczególnie skorzystać osoby po kierunkach pedagogicznych – nauczyciele przedmiotowi i wspomagający czy inni pracownicy oświaty. Podyplomówki pozwalają zdobyć nowe kwalifikacje potrzebne do uczenia różnych przedmiotów bądź innych działań w zakresie edukacji szkolnej. Wiedza przekazywana na tego typu studiach jest praktyczna, nowoczesna i zgodna z rozporządzeniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a przy tym umożliwia podjęcie pracy od razu po zakończeniu kształcenia. W bogatej ofercie kierunków można znaleźć takie propozycje jak biologia, chemia, matematyka, geografia, historia, informatyka czy etyka dla nauczycieli. Dostępne są również studia podyplomowe z logopedii, integracji sensorycznej, diagnozy i terapii pedagogicznej czy edukacji włączającej, pozwalające zdobyć zupełnie nowe kompetencje.