Rozpoczynając swoją przygodę z wędkowaniem, wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniej wędki, spławików, kompletując przy tym cały pozostały sprzęt i akcesoria wędkarskie. Tymczasem jedna rzecz bardzo często pozostaje niedoceniana, a to od niej często zależy sukces wędkarza na łowisku. Co to za rzecz? Są to oczywiście przynęty do łowienia ryb. Jeśli zostaną umiejętnie dobrane, można liczyć na udany połów, gdyż ryby skuszą się na przynętę zamocowaną na haczyku. Na temat wyboru przynęt wędkarskich powstały liczne opracowania i wyjaśnienia. Można je znaleźć w internecie, prasie specjalistycznej oraz poradnikach i książkach. Rzecz jasna nic również nie zastąpi własnego doświadczenia i prób oraz eksperymentów, które mogą rzucić światło na to, jakie przynęty sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku. Przy tym wszystkim pamiętajmy także o tym, aby mieć minimalną wiedzę, obejmujący podstawy stosowania przynęt. Tu warto wspomnieć, że same przynęty wędkarskie można podzielić na dwie podstawowe grupy: sztuczne i naturalne.
Sztuczne przynęty na ryby
Chyba wiele osób, także tych niezainteresowanych wędkarstwem, widziało na żywo takie przynęty — imitacje kolorowych rybek oraz innych stworzonek wodnych, mających zachęcić ryby na łowisku do polowania na nie. Aromatyczne przynęty i sztuczne przynęty na ryby, do których mogą być dodawane różnego typu dodatki zapachowe i smakowe, wydają się w oczach ryb nie lada kąskiem i mogą być niezwykle skuteczne w wędkowaniu. Sztuczne przynęty wędkarskie są przy tym tanie i można ich używać wielokrotnie, aż do fizycznego zniszczenia lub zagubienia w wodzie. Im bardziej realistycznie wygląda sztuczna przynęta, tym większą skuteczność może się odznaczać. Producenci prześcigają się w projektowaniu i wytwarzaniu takich przynęt, które są wyposażone w ruchome elementy, piórka, błyszczące części — wszystko po to, by wyglądać naprawdę realistycznie i działać myląco na poławiane ryby. Sztuczne przynęty okazują się bardzo skuteczne podczas wędkowania na ryby drapieżne, np. takie jak szczupaki. Imitując ich naturalnie występujące w wodzie pożywienie, mogą je prowokować do ataków na nie, w rezultacie których zaczepią się na haczyku. Świetnym przykładem takiej sztucznej przynęty są tak zwane błystki obrotowe.
Naturalne przynęty do łowienia ryb
Przynęty naturalne to temat rzeka, który można rozwijać na setki sposobów. Ryby oprócz tego, że mogą być łowione na sztuczne robaki, rybki i inne stworzenia, równie chętnie dają się złapać na przynęty naturalne, czyli wykonane z różnego rodzaju produktów spożywczych i nie tylko. Jako jeden z najlepszych przykładów można podać naturalnie występujące w przyrodzie robaki, dżdżownice i inne stworzenia gruntowe. Wielu wędkarzy pozyskuje je w sposób naturalny, kładąc w tym celu na trawniku drewniane elementy i pozostawiając je na pewien czas. Po kilku tygodniach unosząc je do góry, odnajdują pod nimi dziesiątki najróżniejszych stworzonek. Można w ten sposób wykorzystać je do wędkowania na różne gatunki ryb. Tę metodę pozyskiwania przynęty można nazwać domową. Jeśli jednak chcemy skorzystać z przynęt naturalnych, sprzedawanych w sklepach, warto poznać dostępne tam rodzaje.
Kulki proteinowe
Jedne z najpopularniejszych przynęt naturalnych, które można kupić jako produkt gotowy w sklepie lub wykonać samodzielnie w domu. Głównym składnikiem takiej przynęty jest mączka rybna, uzupełniona wieloma innymi dodatkami smakowym i aromatycznymi: ziołami, przyprawami, cukrem, karmelem, kawałkami mięsa, wnętrzności zwierząt, a czasami i dodatkiem ich krwi. Specjalnie stworzone kompozycje zapachowe. Kulki proteinowe są bardzo wygodne w użyciu, przede wszystkim można je niemal wszędzie zabrać ze sobą, a ponadto łatwo przygotować je w domu, np. z użyciem bułki tartej, płatków owsianych i różnego rodzaju ziaren. Łatwo również z nimi eksperymentować, tworząc własne kompozycje i sprawdzając, która z nich jest najskuteczniejsza. Należy również dodać, że składniki konieczne do ich przygotowania są stosunkowo tanie i bardzo łatwo dostępne.
Białe robaki i czerwone robaki
Są to specjalnie hodowane na przynęty rybne stworzenia, które kupuje się w sklepach zamknięte w hermetycznych opakowaniach. Można uznać, że są to najpopularniejsze przynęty żywe, które powinny być przechowywane w lodówce. W ten sposób robaki wchodzą w stan głębokiej hibernacji i przez długi czas nadają się do użytku. W dobrze wyposażonym sklepie wędkarskim znajdziemy żywe robaki dostępne w wielu gatunkach, dopasowanych do odpowiedniego gatunku ryby, na który zamierzamy wędkować na łowisku.
Jak dobrać naturalne przynęty do właściwego rodzaju ryby?
Aby mieć pewność, że dobrze dobieramy przynętę do gatunku ryby, możemy posiłkować się licznymi opracowaniami. Możemy również zaoszczędzić swój czas, kupując przynętę w dobrym internetowym sklepie wędkarskim. Powinien on być wyposażony w wyszukiwarkę i możliwość filtrowania swoich produktów pod kątem gatunków ryb, dla których chcemy kupić przynętę naturalną lub sztuczną.
Kategoria: informacje, hobby