Leczenie sanatoryjne.

Sanatorium kojarzy się przede wszystkim z miejscem, do którego wyjeżdżają osoby borykające się z różnymi chorobami i pragnące poprawić swoje zdrowie. Wyjazd do takiego miejsca to świetna perspektywa na poprawę swojego samopoczucia i odpoczynek od pracy. Rehabilitacja, którą można przejść w sanatorium również wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia.

CO TO ZA MIEJSCE I JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD?

Sanatoria położone są przeważnie w miejscowościach uzdrowiskowych, które poprzez wykorzystanie walorów rekreacyjnych, przyrodniczych oraz naturalnych mają za zadanie sprzyjać leczeniu dla osób przewlekle chorych oraz pacjentów wymagających rehabilitacji.
Wyjazd w takie miejsce oprócz niewątpliwej poprawy zdrowia i samopoczucia może być również ciekawą odskocznią od życia codziennego, pracy i obowiązków.

Ośrodki te mają za zadanie stymulować naturalne procesy samoleczenia, jak również pobudzać mechanizmy obronne organizmu. Przeprowadzana jest również tam rehabilitacja po urazach i operacjach, a także utrwalane są efekty leczenia szpitalnego.

Taki wyjazd można zorganizować na własną rękę, lecz trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami – dlatego można postarać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

SANATORIUM A SZPITAL UZDROWISKOWY.

Często te dwa miejsca są ze sobą mylone, jednak specyfika ich działania jest nieco inna, bowiem sanatoria mają za zadanie służyć poprawie zdrowia oraz zaburzonych funkcji organizmu, a także prowadzić rehabilitację po uszkodzeniu. Pobyt opiera się na ćwiczeniach, które trenują funkcje organizmu w ten sposób, aby wychodząc uzyskać ogólny, lepszy stan zdrowia.

Szpitale uzdrowiskowe z kolei kontynuują leczenie zapoczątkowane na oddziałach szpitalnych.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA SANATORYJNEGO.

Z takiej formy leczenia przeważnie korzystają pacjenci z chorobami przewlekłymi, nawracającymi wskutek wykonywanej pracy, a także osoby, które wymagają rehabilitacji po urazach, schorzeniach czy operacjach.

Natomiast do leczenia takiego nie kwalifikują się osoby, które:

– posiadają ostre stany zapalne, reumatyczne lub immunologiczne

– chorują i mają niewyrównaną cukrzycę

– nie posiadają stabilizacji pracy ważnych organów

– chorują na padaczkę

– są niestabilne psychicznie

– są niedołężne i niezdolne do samoobsługi

– maja nieustabilizowaną astmę oskrzelową

– mają niestabilnie działające funkcje układu dokrewnego

– chorzy, którzy są obarczeni ryzykiem nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

WYJAZD ZE SKIEROWANIEM – CO POKRYWA NFZ A ZA CO MUSIMY ZAPŁACIĆ SAMI?

Decydując się na wyjazd ze skierowaniem, jest pokrywana tylko część kosztów. Należą do nich:

– leczenie i zabiegiopiekun

– wyżywienie dla dzieci jako pacjentów.

Koszty pokrywane przez kuracjuszy na własną rękę to:

– dojazd do placówki sanatoryjnej

– zakwaterowanie i wyżywienie

– osoba wyjeżdzająca jako opiekun dziecka ponosi pełne koszty pobytu sanatoryjnego, nie ma tutaj żadnych dofinansowań ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *