Leczenie sanatoryjne.

Sanatorium kojarzy się przede wszystkim z miejscem, do którego wyjeżdżają osoby borykające się z różnymi chorobami i pragnące poprawić swoje zdrowie. Wyjazd do takiego miejsca to świetna perspektywa na poprawę swojego samopoczucia i odpoczynek od pracy. Rehabilitacja, którą można przejść w sanatorium również wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia.

CO TO ZA MIEJSCE I JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD?

Sanatoria położone są przeważnie w miejscowościach uzdrowiskowych, które poprzez wykorzystanie walorów rekreacyjnych, przyrodniczych oraz naturalnych mają za zadanie sprzyjać leczeniu dla osób przewlekle chorych oraz pacjentów wymagających rehabilitacji.
Wyjazd w takie miejsce oprócz niewątpliwej poprawy zdrowia i samopoczucia może być również ciekawą odskocznią od życia codziennego, pracy i obowiązków.

Ośrodki te mają za zadanie stymulować naturalne procesy samoleczenia, jak również pobudzać mechanizmy obronne organizmu. Przeprowadzana jest również tam rehabilitacja po urazach i operacjach, a także utrwalane są efekty leczenia szpitalnego.

Taki wyjazd można zorganizować na własną rękę, lecz trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami – dlatego można postarać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

SANATORIUM A SZPITAL UZDROWISKOWY.

Często te dwa miejsca są ze sobą mylone, jednak specyfika ich działania jest nieco inna, bowiem sanatoria mają za zadanie służyć poprawie zdrowia oraz zaburzonych funkcji organizmu, a także prowadzić rehabilitację po uszkodzeniu. Pobyt opiera się na ćwiczeniach, które trenują funkcje organizmu w ten sposób, aby wychodząc uzyskać ogólny, lepszy stan zdrowia.

Szpitale uzdrowiskowe z kolei kontynuują leczenie zapoczątkowane na oddziałach szpitalnych.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA SANATORYJNEGO.

Z takiej formy leczenia przeważnie korzystają pacjenci z chorobami przewlekłymi, nawracającymi wskutek wykonywanej pracy, a także osoby, które wymagają rehabilitacji po urazach, schorzeniach czy operacjach.

Natomiast do leczenia takiego nie kwalifikują się osoby, które:

– posiadają ostre stany zapalne, reumatyczne lub immunologiczne

– chorują i mają niewyrównaną cukrzycę

– nie posiadają stabilizacji pracy ważnych organów

– chorują na padaczkę

– są niestabilne psychicznie

– są niedołężne i niezdolne do samoobsługi

– maja nieustabilizowaną astmę oskrzelową

– mają niestabilnie działające funkcje układu dokrewnego

– chorzy, którzy są obarczeni ryzykiem nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

WYJAZD ZE SKIEROWANIEM – CO POKRYWA NFZ A ZA CO MUSIMY ZAPŁACIĆ SAMI?

Decydując się na wyjazd ze skierowaniem, jest pokrywana tylko część kosztów. Należą do nich:

– leczenie i zabiegiopiekun

– wyżywienie dla dzieci jako pacjentów.

Koszty pokrywane przez kuracjuszy na własną rękę to:

– dojazd do placówki sanatoryjnej

– zakwaterowanie i wyżywienie

– osoba wyjeżdzająca jako opiekun dziecka ponosi pełne koszty pobytu sanatoryjnego, nie ma tutaj żadnych dofinansowań ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *