Sanatorium kojarzy się przede wszystkim z miejscem, do którego wyjeżdżają osoby borykające się z różnymi chorobami i pragnące poprawić swoje zdrowie. Wyjazd do takiego miejsca to świetna perspektywa na poprawę swojego samopoczucia i odpoczynek od pracy. Rehabilitacja, którą można przejść w sanatorium również wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia.
CO TO ZA MIEJSCE I JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD?
Sanatoria położone są przeważnie w miejscowościach uzdrowiskowych, które poprzez wykorzystanie walorów rekreacyjnych, przyrodniczych oraz naturalnych mają za zadanie sprzyjać leczeniu dla osób przewlekle chorych oraz pacjentów wymagających rehabilitacji.
Wyjazd w takie miejsce oprócz niewątpliwej poprawy zdrowia i samopoczucia może być również ciekawą odskocznią od życia codziennego, pracy i obowiązków.
Ośrodki te mają za zadanie stymulować naturalne procesy samoleczenia, jak również pobudzać mechanizmy obronne organizmu. Przeprowadzana jest również tam rehabilitacja po urazach i operacjach, a także utrwalane są efekty leczenia szpitalnego.
Taki wyjazd można zorganizować na własną rękę, lecz trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami – dlatego można postarać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.
SANATORIUM A SZPITAL UZDROWISKOWY.
Często te dwa miejsca są ze sobą mylone, jednak specyfika ich działania jest nieco inna, bowiem sanatoria mają za zadanie służyć poprawie zdrowia oraz zaburzonych funkcji organizmu, a także prowadzić rehabilitację po uszkodzeniu. Pobyt opiera się na ćwiczeniach, które trenują funkcje organizmu w ten sposób, aby wychodząc uzyskać ogólny, lepszy stan zdrowia.
Szpitale uzdrowiskowe z kolei kontynuują leczenie zapoczątkowane na oddziałach szpitalnych.
WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA SANATORYJNEGO.
Z takiej formy leczenia przeważnie korzystają pacjenci z chorobami przewlekłymi, nawracającymi wskutek wykonywanej pracy, a także osoby, które wymagają rehabilitacji po urazach, schorzeniach czy operacjach.
Natomiast do leczenia takiego nie kwalifikują się osoby, które:
– posiadają ostre stany zapalne, reumatyczne lub immunologiczne
– chorują i mają niewyrównaną cukrzycę
– nie posiadają stabilizacji pracy ważnych organów
– chorują na padaczkę
– są niestabilne psychicznie
– są niedołężne i niezdolne do samoobsługi
– maja nieustabilizowaną astmę oskrzelową
– mają niestabilnie działające funkcje układu dokrewnego
– chorzy, którzy są obarczeni ryzykiem nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.
WYJAZD ZE SKIEROWANIEM – CO POKRYWA NFZ A ZA CO MUSIMY ZAPŁACIĆ SAMI?
Decydując się na wyjazd ze skierowaniem, jest pokrywana tylko część kosztów. Należą do nich:
– leczenie i zabiegiopiekun
– wyżywienie dla dzieci jako pacjentów.
Koszty pokrywane przez kuracjuszy na własną rękę to:
– dojazd do placówki sanatoryjnej
– zakwaterowanie i wyżywienie
– osoba wyjeżdzająca jako opiekun dziecka ponosi pełne koszty pobytu sanatoryjnego, nie ma tutaj żadnych dofinansowań ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.