Pęcherze skórne – najczęstsze przyczyny powstawania

Wybrzuszenia wypełnione płynem – czyli pęcherze skórne

Pęcherze skórne mogą pojawiać się na skórze kobiet i mężczyzn, osób w każdym wieku. Bardzo często są to pęcherze cierne, powstające na skutek pocierania skóry w jednym miejscu. Takie wybrzuszenia są często wypełnione ropą albo krwią. W niektórych przypadkach mogą być objawem chorób, jednak nie zawsze tak jest. Więcej informacji o pęcherzach skórnych znajdziesz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.

Możliwe przyczyny powstawania pęcherzy

Jak już zostało wspomniane, pęcherze skórne często są przyczyną pocierania skóry w jednym miejscu. Działanie spowodowane jest uczuciem świądu i może mieć różne przyczyny, jak na przykład źle dobrane obuwie. Wówczas pęcherz cierny jest mechanizmem ochronnym i ma za zadanie chronić ranę. Innymi przyczynami pojawiania wybrzuszeń na skórze, mogą być:
• Ospa wietrzna,
• Półpasiec,
• Liszajec zakaźny,
• Pęcherzyca,
• Pęcherzowe oddzielanie naskórka, zarówno nabyte jak i wrodzone,
• Choroby dłoni oraz stóp.
W przypadku pojawiania się pęcherzy ciernych, zazwyczaj nie ma konieczności udania się na wizytę u lekarza. Jeśli jednak odczuwasz objawy takie jak gorączka, z pęcherza sączy się krew, masz cukrzycę albo problemy związane z krążeniem, na Twojej skórze jest kilka pęcherzy niewiadomego pochodzenia, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
Najczęściej jednak pęcherze powstają na stopach w skutek nadmiernego pocierania. Przyczyną pocierania może być natomiast źle dobrane obuwie, które uszkadza skórę i powoduje świąd. Jeśli dodatkowo w takich butach uprawiamy aktywność fizyczną czy długie wędrówki w letnie, upalne dni, pęcherze cierne gwarantowane. Warto wspomnieć o tym, iż jeśli sytuacja powtórzy się wielokrotnie, narażamy się na powstawanie modzeli. Dbaj więc o dobrze dobrane obuwie oraz stan swojej skóry.

Podsumowanie – zdrowie i leczenie

Pęcherze pojawiające się na skórze mogą być objawem różnych chorób. Przykładem może być ospa wietrzna, liszajec zakaźny czy choroby stóp, a także dłoni. Częściej jednak powstają na skutek pocierania naskórka, jako mechanizm obronny. Tego rodzaju pęcherze nie wymagają najczęściej wizyty u lekarza. Jeśli jednak odczuwasz niepokojące objawy, takie jak wcześniej wymienione w artykule, konsultacja ze specjalistą jest koniecznością. Aby zapobiec powstawaniu pęcherzy ciernych na stopach, warto dbać o dobrze dobrane obuwie oraz stosować preparaty zapobiegające powstawaniu pęcherzy skórnych. Częste ich pojawianie się na stopach może skończyć się powstawaniem modzeli. Z pewnością warto zadbać o dobry stan swojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *