Pożajście – miejsce z historią.

Klasztor w Pożajściu na Litwie to niesamowite miejsce, które jest wyrazem świetności czasów, w których żył ród Paców. Bo to właśnie oni oraz ich fundacja założyła klasztor, w którym czynnie działali kameduli. Pożajście to malownicza dzielnica Kowna, która mieści się niedaleko zbiornika Kowieńskiego. Miejsce to, jest nie tylko atrakcją dla miłośników kultury, ale też perłą stylu barokowego. Będąc na Litwie zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce ze względu na niesamowite walory historyczne i kulturowe.

Historia klasztoru w Pożajściu za darmo

Klasztor został ufundowany przez kanclerza litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca. Miał on służyć braciom z zakonu kamedułów. Prace rozpoczynające budowę tego miejsca zaczęły się w 1667 roku. Miejsce to miało być ukoronowaniem potęgi rodu Paców, ale tak się nie stało. Prace prowadzono aż do 1690, a kościół wyświęcono w 1712. Sam fundator nie doczekał momentu ich ukończenia, ale jak najbardziej miał udział w powstawaniu tego klasztoru. Pochówek nie został zrealizowany zgodnie z życzeniem inwestora, ale ten jak najbardziej został pochowany na terenie klasztoru.
Na miejscu można zobaczyć wiele elementów architektonicznych, które są charakterystyczne dla epoki barokowej, gdzie szczególnie uwzględniono elementy włoskiej sztuki baroku. Nie bez powodu są tu widoczne włoskie wpływy, gdyż ozdobniki kompleksu klasztornego zostały wykonane kolejno przez Giovanni Battista Frediani, Carlo i Pietro Puttini, Giovanni Merle czy w końcu Michelangelo Palloni. Stworzyli oni niesamowity zbiór zdobień, które po dziś dzień cieszą oko zwiedzających.

Klasztor działał czynnie aż do powstania listopadowego, kiedy to został zlikwidowany przez władzę radziecką. W 1915 roku osoby, które przebywały na jego terenie zostały ewakuowane i miejsce to aż do końca zimnej wojny służyło jako archiwum radzieckie, a potem został przemianowany na zakład opieki psychiatrycznej czy galeria sztuki. Po odzyskaniu niepodległości, dopiero w latach dziewięćdziesiątych klasztor przywrócono siostrom z konwentu Św. Kazimierza. Obecnie miejsce to jest dostępne dla zwiedzających.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *