Sen i wakacje. Jak dobrze wypocząć?

To już postanowione: tym razem naprawdę wykorzystasz urlop na odpoczynek! Ale to nie znaczy, że musisz zamienić się w wiewiórkę. Przyniosłoby to efekt odwrotny do zamierzonego: zbyt długi sen zaburza Twój zegar biologiczny, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmęczenia, a nawet problemów zdrowotnych. Z drugiej strony, możesz wykorzystać urlop, aby znaleźć swój idealny wzorzec snu: to najlepszy sposób na pozbycie się zmęczenia i powrót do biura z doskonałym samopoczuciem!

Daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć swój wzorzec snu.

Odnalezienie swojego rytmu snu podczas wakacji zajmuje średnio 10 dni: to czas potrzebny organizmowi na ostateczne “uwolnienie się od stresu”, z dala od pracy i trosk życia codziennego. Dlatego lepiej jest wziąć urlop na co najmniej 2 tygodnie, aby dobrze wypocząć. Poniżej tego czasu zaleca się, aby w miarę możliwości zachować zwykłą porę snu i pobudki: powrót do pracy będzie mniej utrudniony. Dostosuj swój harmonogram na kilka dni przed powrotem do pracy.

Połóż się do łóżka, jak tylko poczujesz senność.

Teoretycznie dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę. Ale to tylko średnia: niektórzy ludzie czują się świetnie po 6 godzinach snu, podczas gdy inni potrzebują około 10 godzin, aby czuć się dobrze. Krótko mówiąc: nie polegaj na “standardach”. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie wzorca snu, który Ci odpowiada. To dobrze: wakacje to doskonały czas, by szanować swój zegar biologiczny. Zaczynasz ziewać, a Twoje oczy coraz częściej mrugają? Nie opieraj się: idź od razu spać!

Zdrowie. Staraj się wstawać tak szybko, jak tylko się obudzisz.

Koniec z porannym budzeniem się w czasie wakacji: obudź się naturalnie! Jeśli to możliwe, wstawaj zaraz po otwarciu oczu: lepiej jest wstać wcześniej, niż ryzykować ponowne zaśnięcie. Drugie przebudzenie może być trudniejsze i nie poczujesz się przez to bardziej wypoczęty: wiedz, że regeneracja następuje głównie w ciągu pierwszych 3 godzin snu. Nic jednak nie zmusza Cię do wyskakiwania z łóżka: możesz się delikatnie rozciągnąć przed pójściem na śniadanie.

Odejdź od monitorów, aby łatwiej zasnąć.

Kolejny dobry pomysł na znalezienie swojego rytmu snu na wakacjach: wykorzystaj wolne dni, aby zrobić mały cyfrowy detoks. Niebieskie światło emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów i innych tabletów zakłóca produkcję melatoniny, hormonu ułatwiającego zasypianie: im bardziej jesteś na nie narażony, tym trudniej jest Ci zasnąć. Ryzyko jest największe, jeśli spędzasz czas przed ekranem w ciągu 60-90 minut przed pójściem spać: zamiast tego poczytaj w łóżku dobrą książkę!

Rób krótkie drzemki: tak, ale nie w byle jaki sposób!

Czy czujesz się senny między 13.00 a 15.00? W biurze nie jest łatwo zasnąć – chyba że masz szczęście pracować w firmie, która pozwala na drzemki – ale podczas wakacji nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przespał się od 20 do 30 minut i naładował baterie. Albo nawet więcej, jeśli jesteś naprawdę zmęczony. Nie przekraczaj jednak 1,5 godziny, w przeciwnym razie ryzykujesz, że zaburzysz swój rytm snu! Podobnie, nie należy ucinać sobie drzemek zbyt późno: wczesne popołudnie to najlepszy czas, aby łatwo zasnąć wieczorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *