Skarby Pałuk: Żnin

Żnin to miasto powiatowe położone historycznie na Pałukach należących do północnej Wielkopolski. Administracyjnie należy jednak do województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to doskonałe miejsce na weekendową wycieczkę – miejsca dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci średniowiecznych zabytków, jak i nastrojowych spacerów nad jeziorem. Żnin nadaje się także doskonale na całodzienny wypad rodzinny.

Miasto pełne zabytków za granicą!

Najciekawszym i najszerzej rozpoznawalnym zabytkiem Żnina jest wieża ratuszowa z XV wieku, która umiejscowiona jest na rozległym Rynku. Zbudowana została ona w stylu gotyckim, jest jedyną zachowaną pozostałością po znajdującym się niegdyś w tym miejscu ratuszu. Dzisiaj w wieży działa muzeum poświęcone lokalnej historii. Rynek i otaczające go uliczki z wiekowymi kamienicami odzwierciedlają średniowieczny układ urbanistyczny. Żnińska Starówka w dużej mierze udostępniona jest spacerowiczom poprzez wyłączenie części ulic z ruchu drogowego i urządzenie przyjaznych pieszym deptaków. Wśród zabytków sakralnych największe znaczenie ma gotycki kościół św. Floriana położony niedaleko historycznego Rynku. Niebywałą atrakcją dla dzieci i nie tylko jest natomiast możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową, która łączy Żnin z innymi ciekawymi miejscowościami w regionie: z Biskupinem, Wenecją i Gąsawą. Jest to jeden z nielicznych przykładów zachowanej infrastruktury kolejowej tego typu.

Perełka dla spacerowiczy!

Żnin szczęśliwie położony jest nad dwoma jeziorami, oba wykorzystywanymi w celach rekreacyjnych. Nad mniejszych z nich założono miejski park, położony w bliskim sąsiedztwie historycznego centrum. Dzisiaj znajdują się tam urokliwe alejki spacerowe oraz dwa mola. Urządzono tam również piaszczystą plażę wraz z kąpieliskiem, co jest niebywałą atrakcją, szczególnie w gorące dni. Większe z jezior wykorzystywane jest m.in. przez pasjonatów żeglarstwa. Żnin posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową: jest tam kilka hoteli w różnym standardzie. Znajdziemy tam także wiele ciekawych obiektów gastronomicznych. Okolica obfituje w interesujące atrakcje, także wypad na Pałuki powinien być dla większości szczęśliwie spędzonym czasem. W pobliżu Żnina warto zobaczyć zamek w Wenecji i tamtejsze muzeum kolei wąskotorowej, stanowisko archeologiczne w Biskupinie czy park solankowy wraz z tężniami w Inowrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *