Wakacje inne niż zwykle

Rozpoczyna się sezon wakacyjny – wiele osób nie zamierza spędzić wakacji w kraju i zastanawia się nad atrakcyjnym wyjazdem zagranicznym. Panująca od 2020 pandemia koronawirusa nie ułatwia nikomu wyborów – w ubiegłym roku wyjazdy zagraniczne były pod znakiem zapytania. W zasadzie poza granicę kraju w celach wczasowych wyjeżdżało mało osób, ale obecnie każdy jest spragniony długo oczekiwanych wakacji. COVID-19 jest mniej agresywny w okresie letnim, dzięki czemu branża turystyczna może spodziewać się prawdziwego oblężenia. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić czy dany kraj nie wchodzi akurat w czwartą falę koronawirusa.

Podróżowanie w dobie światowej pandemii – za granicą

Trzeba przyznać, że zwiedzanie świata w czasach pandemicznych nie należy do najłatwiejszych. Chodzi tutaj o ryzyko zakażenia się wirusem, a także o całą masę niedogodności związanych z dostosowywaniem się do wymogów sanitarno – epidemiologicznych, które w różnych częściach świata mogą być odmienne (mniej lub bardziej rygorystyczne). Dość trudne jest zachowanie dystansu społecznego w miejscach popularnych turystycznie. Zwiedzanie zabytków jest jednak możliwe, czego przykładem jest nemrut dagi. Atutem tego typu miejsc jest to, że jest to otwarta przestrzeń “na powietrzu” – da się zapanować nad turystycznym tłumem, a przy sprawnej organizacji każdy turysta będzie mógł normalnie podziwiać niezwykłe posągi.

Czy w ogóle warto jest jechać na wakacje w 2021 roku?

Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak. Zwłaszcza że ludzie są bardzo zmęczeni przeciągającą się sytuacją epidemiologiczną i szczególnie teraz potrzebują jakościowego odpoczynku. Niektórzy preferują wypoczynek bierny, inni gustują w czynnym. Bez względu na wybór rodzaju wypoczynku warto jest zdecydować się na wakacje, gdyż niestabilna i stale mutująca choroba zakaźna jaką jest COVID-19 może na jesień znowu przyczynić się do wprowadzenia obostrzeń związanych z turystyką i podróżami. Nie ma większego znaczenia czy ktoś zdecyduje się na wakacje krajowe czy zagraniczne – po prostu trzeba zrobić sobie urlop od życia w stanie epidemii. Przed wyjazdem zagranicznym koniecznie trzeba sprawdzić jakie są wymogi danego kraju co do testów i szczepień. Ewentualne szczepienie lepiej jest zaplanować dużo wcześniej, gdyż mogą wystąpić skutki uboczne po podaniu szczepionki, które mogą rozstroić nawet najlepiej zaplanowany urlop. Objawy te generalnie mijają w ciągu 14 dni, ale ważne jest by w razie ich wystąpienia mieć możliwość lekarskiego wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *