Wysoka jako najwyższy szczyt Pienin.

Najwyższym szczytem w Pieninach Małych jest szczyt Wysoka, liczy on 1050 m n.p.m. znajduje się nad Jaworkami. Zamiennie używana jest bardzo często nazwa Wysokie Skałki, góra wchodzi w pasmo Pienińskiego Pasa Skałkowego. Góra miała również kilka innych nazw, jednak obecnie najważniejsze są dwie wymienione powyżej.
Szczyt należy do Korony Gór Polskich, więc jeśli planujesz zdobyć każdą z nich, to wyprawa na Wysoką cię nie ominie. A naprawdę warto bo jest tutaj co oglądać i podziwiać. Najwyższy szczyt Pienin jest zdecydowanie miejscem urokliwym i chętnie odwiedzanym.

Wakacje. Którędy na górę Wysoką?

Dwa szlaki poprowadzą cię na ten szczyt, a jeden piękniejszy od drugiego, jednak wszystko zależy od ciebie, który wybierzesz. Tutaj w tym krótkim opisie znajdziesz wskazówki. Niezależnie od tego który z nich wybierzesz, czekają cię po drodze niezapomniane widoki.
Szlak zielony. Dotrzeć na górę można szlakiem zielonym z wsi Jaworki, znajdującej się kilka kilometrów za Szczawnicą. Znajdziesz tam wszystko co potrzebne, czyli nocleg w razie potrzeby, restauracje z posiłkami oraz parking. To szlak, który poprowadzi cię przez Wąwóz Homole, przejdziesz również przez skały, które zostały nazwane Biblioteką (Kamienne Księgi), wstąpisz do Rezerwatu Wysokich Skałek. Przejście tym szlakiem zajmuje około dwóch godzin. Wokół rozpościerają się przepiękne widoki.

Szlak żółto – niebieski. Z Jaworek, jeśli wybierzesz szlak żółty, to pójdziesz na Wysoką nieco okrężną drogą, jednak również ciekawą. Żółty poprowadzi cię przez Przełęcz Rozdziele, a niebieski na szczyt. Z niebieskim szlakiem połączysz się gdzieś w połowie drogi na Wysoką.
Z obu szlaków, możesz następnie zmienić kierunek na dodatkową trasę, czyli pójść do schroniska pod Durbaszką. Jest to dodatkowy czas, jednak schronisko to słynie z miłej atmosfery i smacznych posiłków.
Kiedy dotrzesz na szczyt Wysokiej, spotka cię niespodzianka w formie nieco zużytej już skrzynki z pieczątką, którą możesz wbić do notesu lub książki, jeśli kolekcjonujesz ten rodzaj pamiątki po spacerach górskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *